Ceramika jest jednym z najstarszych tworzyw, które zostały odkryte i powszechnie wykorzystywane przez człowieka. Eksperci są zgodni co do tego, że już w epoce paleolitu powstawały pierwsze, proste wyroby z wypalanej gliny. Jeśli było to możliwe tysiąclecia temu, to także i Ty jesteś w stanie wypalać własną ceramikę domowymi sposobami!
Hobbystyczne wypalanie ceramiki potrafi być naprawdę ciekawym i satysfakcjonującym zajęciem, nie oznacza to jednak, że nie będziesz musiał się do niego przyłożyć. Zacznijmy od ustalenia potrzebnych przyrządów i materiałów, bez których samodzielnie wyrabianie naczyń z gliny jest praktycznie niemożliwe.
Rzecz jasna, potrzebować będziesz gliny. Na rynku istnieje dość duży wybór wyspecjalizowanych produktów, lecz na początek warto jest zdecydować się na najprostszą, niebarwioną odmianę – jest ona bowiem najtańsza i najłatwiejsza w obróbce, czyli w sam raz dla amatorów. W następnej kolejności musisz pomyśleć o sposobie jej wypalenia. Profesjonaliści polecają specjalne piece klinowe wszystkim tym, którzy chcą podejść do tego zajęcia na poważnie. W przeciwnym wypadku będziesz zmuszony użyć piekarnika, który poradzi sobie wyłącznie z niewielkimi projektami, a jego efekty nie będą do końca zadowalające.
Kolejna kwestia to odpowiednie narzędzia. Jeśli to Twój pierwszy raz, to nie musisz od razu inwestować w profesjonalne przyrządy – dobrze spisze się nawet dostatecznie ostry nóż kuchenny. W miarę rozwijania umiejętności, do swojego wyposażenia można włączyć specjalne dłutka garncarskie.
Ostatnia faza wyrobu ceramiki opiera się na własnoręcznym jej kształtowaniu, dlatego osoby zainteresowane wypalaniem naczyń muszą zakupić koło garncarskie. Wbrew pozorom, urządzenie to wcale nie stanowi specjalnie dużego wydatku, szczególnie jeśli zdecydujemy się na wersję przeznaczoną do użytku domowego, która cechuje się mniejszą siłą i rozmiarami w porównaniu do modeli przemysłowych. Specjaliści z merkurymarket.pl jednogłośnie uznają, że przy pracy w ramach hobby, maszyna o szczególnie dużej mocy nie jest konieczna.
Jak wygląda praca z gliną?
Przygotowanie gliny do uformowania wybranej, ceramicznej formy jest zaskakująco proste, aczkolwiek całkiem czasochłonne. W gruncie rzeczy, przypomina to nieco zabawę z plasteliną lub masą solną. Eksperci ze strony merkurymarket.pl podkreślają, że prawidłowa obróbka gliny jest najważniejsza w całym procesie wypalania ceramiki, dlatego należy się do niej dostatecznie przyłożyć.
Aby doprowadzić ten materiał do właściwego stanu, powinieneś:
- Wydzielić dostatecznie dużą porcję gliny i uformować z niej kulę
- Rozwałkować masę do około pół centymetra grubości
- Użyć noża do wykrojenia pożądanego kształtu
- Zlikwidować ewentualne pęcherzyki powietrza przy użyciu igły
Tak przygotowana glina nadaje się do obróbki termicznej przy pomocy pieca klinowego. Następnie, po obmyciu i usunięciu niedoskonałości, staje się ona piękną, własnoręcznie wykonaną ozdobą z ceramiki o niepowtarzalnym designie.
Jeśli za cel postawiłeś sobie utworzenie naczynia, to proces ten staje się nieco bardziej skomplikowany. Ankiety przeprowadzone wśród pasjonatów ceramiki podają, że utworzenie garnka lub dzbana o satysfakcjonującym wyglądzie to długi proces prób i błędów, ponieważ najpierw należy „wyczuć” koło garncarskie. Mówi się jednak, że trening czyni mistrza, dlatego nie powinieneś się zniechęcać.
Formowanie gliny wygląda podobnie jak w przypadku prostych dekoracji, lecz po usunięciu pęcherzyków musisz uformować masę w stożek, który następnie umieszcza się na kole garncarskim. Doradcy z merkurymarket.pl podają, że obsługa elektrycznych kół garncarskich jest o wiele łatwiejsza, gdyż nie musisz skupiać się na wprawianiu ich w ruch, a obroty pozostają stabilne i jednostajne. Po uruchomieniu urządzenia czeka Cię najciekawsza część całego procesu, czyli formowanie naczynia. Gdy glina już się obraca, musisz wyrabiać masę do momentu, aż ta jest dostatecznie miękka i plastyczna. Następnie możesz powoli przykładać dłonie do surowej gliny, starając się nadać jej smukły i symetryczny kształt. Nie zapominaj, że Twoje ręce muszą być mokre, aby zniwelować nadmierne tarcie. Po zakończonej pracy należy odciąć projekt od koła i delikatnie go podnieść, z wyczuciem umieszczając w piecu klinowym.
Obsługa pieca klinowego podczas wypalania ceramiki
Konkretne rodzaje gliny posiadają inne wymagania, do których musisz się dostosować. Mowa tutaj o optymalnej temperaturze stosowanej do obróbki termicznej ceramiki. Informacje te zazwyczaj znajdują się na opakowaniu lub zamieszczonej na stronie internetowej specyfikacji produktu. Warto wspomnieć, że surowa forma musi być umieszczana w piecu z niezwykłą ostrożnością, gdyż przed wypaleniem jest bardzo delikatna. Niektóre odmiany ceramiki wymagają kilkukrotnej obróbki termicznej dlatego powinieneś co pewien czas sprawdzać stan swojego dzieła. Badania rynku pokazują, że własnoręcznie wykonane wyroby ceramiczne cieszą się ogromną popularnością wśród projektantów wnętrz, dlatego możesz liczyć na pewne wynagrodzenie za swoje wysiłki.