Nie ma nic bardziej urokliwego niż zdobiąca ganek lub taras drewniana altanka. Już od jakiegoś czasu odchodzi się od sztucznych tworzyw na rzecz naturalnego efektu. Taką drewnianą zabudowę można zrobić nawet samodzielnie, stając się „bohaterem w swoim domu” albo już istniejącą nieco podrasować. W jaki sposób? Najprościej po prostu przemalować lub odrestaurować za pomocą takich środków, jak bejca czy lakier.
Naturalny kolor drewna czy biel? Co wybrać?
Jest to pytanie, na które można odpowiedzieć: to zależy. Od czego? Po pierwsze – od osobistych preferencji domowników. Po drugie – od stylu, w jakim urządzono dom wewnątrz, a także od aranżacji przestrzeni przydomowej i ogrodu. Biała altanka czy też drewniana konstrukcja przywodzi na myśl styl rustykalny, prowansalski – jednym słowem dopełni sielskie otoczenie i stanie się ciekawym punktem aranżacji w tym stylu. Naturalne drewno oczywiście także doskonale wpisuje się w ten styl. Niemniej będzie także pasowało do wielu innych aranżacji: nowoczesnych, w stylu eko, skandynawskich, z nutą egzotyki itp. Przemalowując altankę, można osiągnąć naprawdę spektakularny efekt niewielkim kosztem. Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://www.dekoratorium.pl/pl/c/Przeznaczenie/Rodzaj-typ-podloza/Farby-do-drewna.
Farba do drewna, farby akrylowe – rodzaje
Naturalny charakter drewna można uzyskać za pomocą na przykład lakieru do drewna. Podkreśli on i wyeksponuje naturalny kolor, fakturę, słoje. Innym rodzajem produktu jest bejca, mająca za zadanie wyrównanie koloru drewna. Połączeniem tych dwóch produktów jest natomiast lakierobejca, która świetnie sprawdzi się do wszelkich drewnianych konstrukcji. Na rynku dostępne są także farby do drewna, dzięki którym można pokryć drewniane meble, altanki, wszelkiego rodzaju konstrukcje warstwą, która nada im koloru i odmieni ich charakter. Takie farby, przeznaczone do drewna, zapewniają ochronę przed takimi czynnikami, jak promienie słoneczne i promieniowanie UV, dzięki czemu pomalowany farbą przedmiot nie blaknie, a sama farba nie pęka. Nadaje się zatem do użytku zewnętrznego. Farby akrylowe są ponadto bardzo kryjące, przeważnie nadają się także do metalu, a więc można nimi potraktować także elementy dekoracyjne, wykonane z innego surowca niż drewno.
Jak przygotować malowaną powierzchnię do malowania drewna?
Aby malowanie drewna przyniosło oczekiwany rezultat, należy odpowiednio przygotować przeznaczoną do pomalowania powierzchnię. Po pierwsze trzeba się zaopatrzyć w odpowiednie akcesoria, a więc pędzle, wałki, gąbki, przyda się również papier ścierny. Drewno powinno zostać dokładnie oczyszczone z wszelkich zabrudzeń, a następnie wygładzone za pomocą papieru ściernego, waty stalowej oraz z użyciem właściwych do tego celu preparatów. Po wygładzeniu powierzchni można położyć pierwszą warstwę wybranej farby. Jeśli chodzi o farby akrylowe, w większości przypadków dwie warstwy okazują się zupełnie wystarczające. Jak już wspomnieliśmy – jest to farba bardzo dobrze kryjąca. Co warto wiedzieć – farby akrylowe nadają się także do pokrywania drewnianej podłogi na przykład na tarasie. Można zatem powiedzieć, że da się odmienić charakter drewnianej altanki – od podłogi po elementy dekoracyjne. Kolor naturalnego drewna nadaje przytulności i nietuzinkowego charakteru. Niemniej istnieje wiele innych możliwości. Biel, delikatna lawenda, pastelowy róż – te subtelne barwy przeniosą cię prosto do Prowancji, bez konieczności opuszczania własnego tarasu. Wariacji może być naprawdę mnóstwo. Czarny kolor, którym pomalujesz konstrukcję z drewna i metalu, nada tarasowi industrialnego sznytu. Nie bój się eksperymentować, tak by czuć się dobrze na własnym tarasie i w ogrodzie. Najważniejsze, że przedmioty będą odpowiednio zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi trwałą i kryjącą farbą.