W dzisiejszych czasach postępu technologicznego i mody na wszystko, co nowoczesne, na światło dzienne wybija się odnowa starych mebli. Ich nietuzinkowy wygląd oraz historia sprawia, że są świetnymi dodatkami do nawet nowoczesnych wnętrz. Jednak, aby służyły nam jak najdłużej musimy je odpowiednio przygotować do użytkowania. Poniżej dowiesz się jak odnowić stare meble.
Najprostszą metodą jest oczywiście oddanie do specjalisty. Pomyślmy jednak o satysfakcji płynącej z własnoręcznego wykonania naszego mebla. Działając na własną rękę możemy stworzyć coś jedynego w swoim rodzaju i samemu dostosować to do własnych potrzeb.
Malowanie mebli drewnianych
Renowacji najczęściej poddaje się meble wykonane z drewna. Z biegiem lat zaczynają niszczeć, lakier zaczyna schodzić, a drewno pękać. Przede wszystkim należy zainwestować w odpowiednie narzędzia i środki. Potrzebny na pewno będzie papier ścierny, pędzle oraz ściereczki. Następnie wybieramy lakier.
Lakier służy do ochrony drewna. Zabezpiecza je odporną powłoką, a dodatkowo można zastosować dowolne wykończenie: błyszczące, matowe lub niewidoczne. Nakłada się go od dwóch do trzech warstw. Pierwsza warstwa, warstwa podkładowa, jest nanoszona w celu zabezpieczenia naturalnego koloru drewna oraz lepszej przyczepności lakieru.
Kolejne materiały potrzebne przy renowacji to olej lub wosk. To nimi wykańczamy nasz mebel. Nie są one tak mocne jak lakier i ich funkcja to nabłyszczenie i natłuszczanie. Drewniane powierzchnie muszą być systematycznie olejowane lub woskowane. Olejem możemy również zmienić kolor naszego mebla, rozjaśnić lub delikatnie podrasować. Wosk ma trochę inne przeznaczenie, chroni materiał przed wilgocią i nie wchłania się lecz tworzy warstwę na powierzchni.
Przed użyciem naszych preparatów należy drewno odpowiednio przygotować. Powinno być dokładnie wyszlifowane i wyczyszczone, bez żadnego pyłu.
Oklejanie mebli ze sklejki
Oczywiście odświeżenie drewna to tylko jedna z metod jaka może nadać meblom drugie życie. Dzisiaj w modzie jest malowanie na różne kolory, szczególnie żywe, oklejanie mebli wzorzystymi materiałami czy dodawanie nowych elementów, ekstrawaganckich uchwytów i wykończeni. Jeśli chodzi o krzesła, możemy zastosować najróżniejsze tkaniny i dzianiny oraz wypełnienia siedzisk. Warto rozejrzeć się po katalogach z projektami wnętrz czy skorzystać z gotowych projektów, aby się zainspirować.
Jeśli jakieś elementy są zupełnie zniszczone i nie wystarcza samo wyszlifowanie i usunięcie starych lakierów, czy farb, warto poszukać zamiennych części, które mogłyby zastąpić uszkodzenia. Zamienniki możemy też pozyskać z innych starych mebli! Połączenie różnych szuflad w jednej komodzie, czy też uchwytów może wyglądać naprawdę interesująco. Takie działanie może okazać się nawet lepsze, gdyż mebel zyska dodatkowe ciekawe elementy, co sprawi, że ze starocia stanie się designerską ozdobą wnętrza.
Odnowa mebli jest świetną metodą na zmianę wnętrza przy jednoczesnym braku potrzeby wydawania fortuny na nowe wykończenie. Dodatkowo, odnowione meble po jakimś czasie możemy znów podrasować, gdy tylko nam się znudzą. Nie bójmy się szaleć z wystrojem, czasem nawet najmniejsza zmiana odświeży pokój i przyciągnie pozytywną energię z wykonania czegoś własnoręcznie!