Nieestetyczne plamy na materacu to problem, który pojawia się nie tylko w przypadku łóżek dziecięcych. Śnieżnobiały z reguły pokrowiec materaca po kilku latach użytkowania może zacząć żółknąć na całej swojej powierzchni, a nastąpi to zdecydowanie szybciej, jeśli nie zadbamy o niego w odpowiedni sposób. Zatem dlaczego materace żółkną? Co zrobić, aby uchronić swój materac przed nieestetycznym wyglądem?
Dlaczego materace żółkną?
W większości przypadków nowe materace posiadają śnieżnobiałe pokrowce z efektownymi przeszyciami czy wytłoczeniami. Jak większość białych tkanin, również idealnie biały pokrowiec po wielu latach użytkowania ma prawo zacząć żółknąć na całej swojej powierzchni. Dzieje się tak między innymi ze względu na oddziałujące na niego czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie słoneczne. Niewiele jesteśmy w stanie zrobić, aby ochronić swój materac przed takimi naturalnymi objawami starzenia się. Inaczej wygląda sprawa w przypadku miejscowych żółtych plam. Te pojawiają się najczęściej w strefach intensywnego użytkowania, czyli tam gdzie śpimy i gdzie wilgoć przedostaje się z naszego ciała w głąb materaca. Nierzadko zdarza się również, że żółta plama to wynik roztartego zabrudzenia, którego nie wypraliśmy kiedyś tak, jak należy.
Jak chronić materac przed żółknięciem?
Jak zostało wspomniane, przed żółknięciem materaca na skutek upływu lat nie jesteśmy w stanie całkowicie go ochronić. Możemy jednak zadbać o spowolnienie tego procesu. Warto zaznaczyć przy tym, że raz kupiony materac nie powinien służyć jednemu użytkownikowi przez całe życie – należy wymieniać go na nowy co około 7 lat. Niemniej jednak żółknięcie materaca nie wpływa na jego właściwości użytkowe, a jedynie na jego estetykę. Aby spowolnić proces takiej zmiany koloru, należy regularnie dbać o higienę swojego materaca. Zaleca się zatem:
- zapewnienie pokrowcowi materaca odpowiednich warunków cyrkulacji powietrza,
- zdejmowanie pokrowca do prania w pralce,
- odkurzanie materaca,
- usuwanie zabrudzeń, na przykład sodą oczyszczoną, która nadaje się do odświeżania całej powierzchni pokrowca, nawet bez zdejmowania go z materaca (wystarczy wetrzeć ją i dokładnie odkurzyć).
Miejscowe plamy na pokrowcu materaca – jeśli nie znikną w trakcie prania w pralce – można usunąć z pomocą wody z cytryną lub wody utlenionej.
Jak zabezpieczać materac, aby nie żółknął?
Aby materac nie żółknął, warto chronić jego oryginalne pokrycie przed absorbowaniem wilgoci. Można zadbać o to na kilka sposobów. Najprostszym z nich jest założenie na materac prześcieradła z warstwą wodoszczelną lub wybór specjalnego ochraniacza na materac. Taki dodatek łatwo jest zdjąć do prania – najlepiej co tydzień – aby zachować jego idealną czystość i świeżość. Ochraniacz na materac szyty jest z bardzo chłonnych tkanin, które w pełni absorbują wilgoć. Niektóre modele ochraniaczy mogą posiadać również warstwę wodoodporną, dzięki której zatrzymają w swojej strukturze nie tylko pot, ale również rozlany przez przypadek napój czy wycieki pieluszkowe.
Co zrobić z zażółconym materacem?
Jeśli do tej pory nie dbaliśmy należycie o czystość materaca i jego pokrycie ma już nieestetyczny żółty odcień, prawdopodobnie nie uda nam się usunąć go w trakcie prania. W takim przypadku najkorzystniej będzie wymienić pokrowiec materaca lub – jeżeli jest to niemożliwe – nałożyć na niego dodatkowy pokrowiec, który dzięki funkcjonalnemu suwakowi bez trudu zdejmiemy później do wyprania. Takie rozwiązanie pozwoli przywrócić materacowi świeży wygląd i higieniczność, a niekiedy może nawet poprawić jego walory użytkowe i komfort snu użytkownika.