RebelArt

Dekoracje, Wnętrza, Inspiracje

Inspiracje

Zastosowanie gliny

Zastosowanie gliny

Glina to ilasta skała osadowa, która powstała w wyniku nagromadzeniu osadów morenowych. Składa się więc z minerałów ilastych, kwarcu, skaleni, substancji koloidalnych, może również zawierać okruchy innych skał oraz substancje organiczne. Dzięki zawartości wody charakteryzuje się plastycznością w stanie mokrym oraz zdolnością do utwardzenia. W tym artykule opisujemy różnorodne zastosowanie gliny.

Zobacz także: Wykorzystanie bogactwa naturalnego gliny

Garncarstwo

Już od czasów starożytnych, właściwości gliny wykorzystywano w garncarstwie. Tym określeniem nazywamy proces tworzenia ceramicznych przedmiotów codziennego użytku. Garncarstwo z czasem usprawniono, poprzez wykorzystanie koła garncarskiego. W tego rodzaju rzemiośle z masy glinianej formuje się różnego rodzaju kształty. Następnie są one wypalane w celu pozbycia się z gliny wilgoci. Proces ten jest jednak długotrwały i zajmuje kilka godzin. Konieczne jest powolne podgrzewanie gliny, ponieważ szybkie odparowanie wilgoci powoduje pęknięcia.

Ceramika

Dzięki elastyczności gliny, można z łatwością tworzyć z niej różnego rodzaju kształty. Dzięki temu glina znalazła zastosowanie również w ceramice. Wykonuje się z niej naczynia do picia, jedzenia lub przechowywania. Glina odgrywa również istotną rolę przy produkcji płytek ceramicznych, które wykorzystujemy do ścian, podłóg lub blatów.

Rzeźba

Glina jest wykorzystywana w produkcji rzeźb ogrodowych. Mogą być to zarówno mniejsze figurki, jak i większe posągi. Tego rodzaju wytwory charakteryzuje trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. Glina jest idealna do tworzenia rzeźb ze względu na to, że łatwo się formuje i jednocześnie utrzymuje nawet bardzo masywne konstrukcje. Dlatego od dawna była doskonałym materiałem dla artystów. Jednym z najpopularniejszych rzeźb wykonanych z gliny jest Wenus z Willendorfu. Została odkryta w Austrii i szacuje się, że wyrzeźbiono ją ok. 30 tysięcy lat temu.

Budownictwo

Przez wzgląd na swoje właściwości glina od czasów starożytnych była wykorzystana również w budownictwie. Można wykonać z niej cegły suszone na słońcu, które są łączone zaprawą. Zmieszanie tego materiału z piaskiem i słomą, również daje zdumiewające efekty w budownictwie. Budowle powstałe z użyciem gliny charakteryzuje przede wszystkim trwałość oraz niski koszt.

Rolnictwo

Nie można również pominąć faktu, jak istotne jest zastosowanie gliny w rolnictwie. Gleba gliniasta jest z natury zwarta, dlatego ma tendencję do zatrzymywania powietrza. Przez to nie nadaje się do uprawy niektórych roślin. Jednak np. jesion, wierzba, jabłoń, brzoza, sosna czy hortensje bez problemu można sadzić w tego rodzaju glebie.

Udostępnij

O autorze