Montaż drzwi wewnętrznych nie sprawia większych problemów profesjonalistom, jednak może budzić wiele wątpliwości wśród osób, które podejmują się tego zadania po raz pierwszy. Oto najważniejsze zasady, jakich należy przestrzegać, wykonując poszczególne prace.
Montaż ościeżnicy
Pierwszym krokiem do wstawienia drzwi wewnętrznych jest montaż ościeżnicy. Na początek należy precyzyjnie zmierzyć otwór drzwiowy- powinien być on około 2 cm szerszy od ościeżnicy oraz około 1,5 cm wyższy. Umieszczamy ją w przygotowanych wnękach i unieruchamiany za pomocą rozpórek. Następnie musimy wywiercić otwory zarówno w ścianie, jak i w ościeżnicy- posłużą one do wkręcania kołków. Szczeliny, jakie powstaną między ościeżnicą a murem, wypełniamy pianką montażową. Pozostawiamy ją do wyschnięcia na około 4 godziny. Później możemy przejść do części właściwej, czyli montażu samych drzwi.
Jak zamontować drzwi drewniane wewnętrzne?
Drzwi drewniane wewnętrzne zawieszamy w przygotowanych otworach, jednocześnie upewniając się, że zawiasy są odpowiednio wyregulowane. Dzięki temu bez większego problemu będziemy je mogli otwierać, a zarazem drzwi wewnętrzne drewniane nie będą swobodnie „latać”. W razie potrzeby dokręcamy zawiasy śrubokrętem, możemy też sięgnąć po klucz imbusowy. Sam montaż drzwi nie jest trudnym zadaniem- najwięcej problemów sprawia natomiast samo zamontowanie ościeżnicy oraz wywiercenie odpowiednich otworów.
O czym należy pamiętać, montując drzwi wewnętrzne?
Zanim przejdziemy do wykonywania jakichkolwiek prac związanych z samym montażem drzwi, musimy upewnić się, że zakończone zostały wszelkie remontowe prace mokre. Procedurę przeprowadzamy wyłącznie na suchych, wygładzonych i pomalowanych już ścianach. Drzwi wewnętrzne drewniane w praktyce montujemy więc na samym końcu, tak aby w trakcie kolejnych czynności nie uległy one uszkodzeniu. Jednocześnie musimy wziąć pod uwagę wszelkie wskazówki producenta- te dotyczą między innymi:
- wielkości otworów,
- preferowanego rodzaju ościeżnicy,
- sposobu regulowania zawiasów.
Drzwi drewniane wewnętrzne mają stosunkowo delikatną strukturę- w czasie wykonywania poszczególnych prac istnieje więc ryzyko uszkodzenia ich czy zarysowania. Największe wyzwanie stanowią zwłaszcza drzwi drewniane wewnętrzne, które uzupełnione są o różnego rodzaju szklane elementy. Ważne, aby wszelkie czynności wykonywać powoli i precyzyjnie. Osoby, które nie mają w tej materii większego doświadczenia, mogą zlecić wykonanie prac specjalistom.