Większość domów jednorodzinny ma przynajmniej kilka elementów, które są wykonane z betonu zbrojonego stalowymi prętami. W projekcie domu znajdziesz szczegółowe zestawienie, ile prętów będzie potrzebne dla konkretnych elementów konstrukcyjnych. Kluczową rolę mają tutaj wymiary oraz materiał, z którego są wykonane. Kupione pręty zbrojeniowe kompozytowe cena zawsze będzie atrakcyjniejsza od prętów stalowych.
Co wpływa na cenę prętów zbrojeniowych?
Podstawowymi parametrami, które musimy wziąć pod uwagę, są grubość i rodzaj prętów zbrojeniowych.
Najczęściej w projektach domów jednorodzinnych wykorzystywane są pręty żebrowane. Wykonane z nich zbrojenie umieszczamy w ławach fundamentów, schodach, stropach, ściankach czy też wieńcach. Oczywiście pręty główne trzeba spiąć za pomocą strzemion, które wykonywane są z prętów gładkich.
Projekt konstrukcyjny powinien zawierać wszelkie dane dotyczące ilości, klasy i gatunku prętów zbrojeniowych.
Kupujemy pręty zbrojeniowe
Pręty zbrojeniowe najczęściej kupujemy w najbliższych marketach czy składach budowlanych. Ich gabaryty niestety zdecydowania podwyższają koszty transportu.
Oczywiście warto też wziąć pod uwagę transport z innymi materiałami budowlanymi. Niektóre składy proponują rabat lub transport w cenie zamówienia.
Całe zbrojenie kupujemy zgodnie z zestawieniem zawartym w projekcie. Wagę całości przeliczamy na liczbę prętów. Istnieje także możliwość zamówienia prętów na wymiar potrzebnych do poszczególnych elementów zbrojenia.
Uniwersalne kompozytowe pręty zbrojeniowe
Pręty zbrojeniowe kompozytowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem, ponieważ stanowią doskonałą alternatywne dla prętów stalowych. Dzięki nim możemy znacząco zmniejszyć grubość betonu.
Pręty kompozytowe wykazują o wiele wyższą wytrzymałość na obciążenia niż podobnej średnicy pręty stalowe.
Najczęściej są wykorzystywane w miejscach i w warunkach, gdzie pręty stalowe mogą nie spełniać wszystkich wymagań konstrukcyjnych.
Pręty zbrojeniowe kompozytowe cena jest uzależniona od średnicy i długości pręta.
Właściwości prętów kompozytowych
Dobrze wykonane zbrojenie kompozytowe jest znacząco lżejsze od stalowego, a jednocześnie ma wyższą wytrzymałość na rozciąganie. Jego zastosowanie przekłada się na zmniejszenie wagi elementów żelbetowych. Pręty zbrojeniowe kompozytowe są produkowane z włókien szklanych, które są zatopione w matrycy polimerowej na bazie żywicy epoksydowej.
Lekkie i wygodne w montażu pręty zbrojeniowe z kompozytu zasługują na najwyższą uwagę ze strony kupujących, ze względu na bardzo korzystne ceny.