Życie potrafi zaskakiwać i to nie zawsze tak jakby człowiek sobie tego życzył. Czasami zaskakuje uszkodzeniem żaluzji. W tym przypadku wcale nie musicie wymieniać całego modelu, gdyż zawsze możecie postawić na jego naprawę. Dziś podpowiemy Wam, jak to zrobić.
Jak wymienić pęknięty uchwyt?
Bardzo często awarią żaluzji jest pęknięty uchwyt. Wystarczy tylko chwila nieuwagi i już taka usterka może wystąpić. Do tego bardzo często uchwyty pękają na skutek zdejmowania żaluzji. Jeżeli więc podczas demontażu, mechanizmu uchwytu nie zsuwacie na bok, to rzeczywiście taka awaria zapewne wystąpi prędzej czy później. Tak naprawdę nie ma również znaczenia z czego są żaluzje, czy jest to drewno czy aluminium, bo i tak najczęściej uchwyty są plastikowe. Naprawa nie musi być czasochłonna, wystarczy tylko zaopatrzyć się w klej do plastiku w sklepie Ataszek.pl . Oczywiście pamiętajcie, by przed przejściem do naprawy, bardzo dobrze oczyścić powierzchnię z kurzu czy brudu, a następnie ją odtłuścić. Po nałożeniu kleju trzeba poczekać aż się zwiąże. Najlepiej więc odstawić żaluzje na 24 godziny. Po tym czasie można wyszlifować powierzchnię, stosując papier ścierny o bardzo drobnej gramaturze. Alternatywą dla takiego rozwiązania jest wymiana i tutaj należy po prostu wyjąć rynnę żaluzji, odkręcić uchwyty i zamontować nowe.
Jak wymienić zepsuty mechanizm w żaluzji?
Proste rozwiązania są na wagę złota i jednym z nich jest choćby stosowanie klejów do plastiku do pękniętych elementów. Jednak może zepsuć się również mechanizm i w tym przypadku jedynym słusznym rozwiązaniem jest jego wymiana. Na szczęście i ta praca nie jest czasochłonna. Wystarczy tylko opuścić żaluzje, a następnie przeciąć koniec sznurka. Pamiętajcie, aby to zrobić po odbezpieczeniu elementu, który kończy sznurek. Żaluzja musi być przy tym równo opuszczona. W następnym etapie trzeba wyciągnąć drut z rynny, ale od strony mechanizmu. Teraz przechodzimy już do wyciągania końcówek sznurka. Polecamy Wam użycie pęsety. Oczywiście sznurek trzeba wyciągnąć tylko z mechanizmu. Z kolei rynnę należy odgiąć w boczną stronę i wtedy możemy już wyjąć mechanizm. Teraz pozostaje już tylko włożenie nowego. Od góry trzeba jeszcze przełożyć sznurek, zaś jego końcówki trzeba przepalić zapalniczką. Na samym końcu zakładamy element kończący sznurek i po prostu go plączemy.
Jak wymienić sznurek?
Jeżeli żaluzja nie chce się opuszczać ani też podciągać, to znak, że uszkodzony może być sznurek. Zasadniczo jest on najczęściej po prostu brudny i przez to zwiększa swoją objętość, co przekłada się na to, że dochodzi do zaciskania tulei hamującej i zwyczajnie żaluzja nie działa. Gdy dojdzie do takiej awarii, należy wymienić sznurek. Tę pracę rozpoczynamy od odbezpieczenia elementu kończącego sznurek. Potem przecinamy go na pół i łączymy stary z nowym. Nie zapomnijcie jeszcze przypalić obu końcówek zapalniczką. Taką czynność powtarzamy jeszcze z drugą stroną sznurka i gotowe. Cała praca potrwa zaledwie kilka minut i koszt jej wykonania to zaledwie kilka złotych, natomiast gdybyście taką pracę zlecili specjalistom, to zapłacilibyście zdecydowanie więcej.
Jak wymienić zepsutą drabinkę w żaluzji?
Gdy ma się żaluzje, może dojść nie tylko do wyżej wymienionych awarii. Często uszkodzeniu ulega drabinka. Do tego typu uszkodzeń może dojść w sytuacji, gdy zbyt mocno pociągniecie sznurek, ale też, gdy po prostu chcecie zdemontować żaluzję, by umyć okna. Jedno jest pewne, można ją naprawić bardzo łatwo i bardzo szybko. Czasami wystarczy tylko doszyć poprzeczną nitkę i po całej pracy. Jednak może się okazać, że konieczna będzie wymiana całego mechanizmu, a więc drabinki. Aby to zrobić musicie najpierw rozłożyć żaluzję, następnie, używając kleszczyków oraz śrubokrętu, zwolnić mechanizm. W kolejnym etapie trzeba jeszcze zamienić mechanizm na nowy, a potem po prostu przykręcić pozostałe elementy i cała praca wykonana. Naprawiając samodzielnie żaluzje, rzeczywiście możecie sporo zaoszczędzić, a przy tym wykazać się umiejętnościami. Naprawa wcale nie jest trudna i zachowując maksymalną precyzję, można uzyskać doskonały efekt.