RebelArt

Dekoracje, Wnętrza, Inspiracje

Poradnik

Jak pozbyć się roztoczy i kurzu w 4 prostych krokach?

Jak pozbyć się roztoczy i kurzu w 4 prostych krokach?

Alergia to już choroba cywilizacyjna. Cierpi na nią kilka milionów Polaków. Dla wszystkich osób borykających się z tym problemem, prawdziwym utrapieniem są roztocza kurzu domowego. Wywołują takie nieprzyjemne reakcje jak katar, napady kichania, egzema, zapalenie spojówek oraz astma oskrzelowa. Jeśli jesteś alergikiem, powinnaś zadbać o to, aby w Twoim domu było jak najmniej roztoczy. Systematyczne ich niszczenie szybko przyniesie ulgę w dokuczliwych dolegliwościach. Sprawdź jak pozbyć się roztoczy i kurzu.

1. Dokładnie odkurzaj mieszkanie

Skrupulatne sprzątanie to absolutna podstawa, jeśli chcesz pozbyć się z domu roztoczy. Powinnaś zainwestować w wysokiej jakości odkurzacz, który wyposażony jest w filtr HEPA skutecznie wyłapujący kurz i zatrzymujący go we wnętrzu urządzenia. Sprzątaj nim nie tylko podłogę, ale również obicia tapczanów, foteli i krzeseł. Z dywanów i wykładzin w mieszkaniu najlepiej zupełnie zrezygnuj. A jeśli już koniecznie chcesz je mieć, to zamiast puszystego dywanu z długim włosiem, wybierz raczej łatwą do czyszczenia i odkurzania wykładzinę.

2. Unikaj wilgoci

Wilgoć w mieszaniu sprzyja mnożeniu się nie tylko roztoczy, ale i równie groźnych dla alergika pleśni. Mokre ręczniki w łazience wieszaj na grzejniku, aby jak najszybciej wyschły, unikaj wrzucania wilgotnych lub przepoconych ubrań do kosza na bieliznę- umieść je od razu w pralce i nie zbieraj prania tygodniami, tylko jak najszybciej wypierz zabrudzone ubrania. W sypialni i salonie nie trzymaj rattanowych ani wiklinowych mebli czy koszy. Nie dość, że łatwo wilgotnieją, to jeszcze bardzo trudno je porządnie wyczyścić, a pomiędzy wiklinowymi gałązkami szybko gromadzi się kurz.

3. Wietrz, wymrażaj, wystawiaj na działanie wysokiej temperatury

Kilka razy dziennie wietrz mieszkanie- to konieczne, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza i zapobiec osadzaniu się kurzu. Kołdry, poduszki, pledy, koce, przykrycia z kanapy codziennie trzep energicznie w ogródku, przez okno lub na balkonie. Roztocza kurzu giną w niskiej temperaturze, wykorzystaj więc zimę, aby łatwiej się ich pozbyć. Kiedy na dworze panuje mróz, każdego dnia wywieszaj kołdry i koce na balkon przynajmniej na 3 godziny. Roztocza giną nie tylko w niskiej temperaturze, ale również w wysokiej. Aby je zniszczyć pierz więc pościele i ręczniki w 60 stopniach, a później wywieszaj je na słońce, aby wyschły.

4. Stosuj specjalistyczne preparaty na roztocza

Codzienne pranie firanek, zasłon czy czyszczenie tapicerki kanapy nie jest możliwe, zatem w tych miejscach stosuj regularnie specjalne preparaty antyroztoczowe. Wystarczy spryskać firanę lub mebel. Takie środki niszczą wszystkie stadia rozwojowe roztoczy, działają jeszcze długo po zastosowaniu, są bezzapachowe i nie pozostawiają plam na tkaninach. Kupisz je w drogerii lub aptece.
Walkę z roztoczami można wygrać dzięki systematyczności i dokładności. Pamiętaj, że będzie Ci zdecydowanie łatwiej dbać o czystość i walczyć z roztoczami kurzu, jeśli postawisz na nowoczesny minimalistyczny wystrój wnętrz z prostymi meblami, dającą się łatwo wyczyścić kanapą z ekologicznej skórki i piękną drewnianą lub kamienną podłogą zamiast dywanu.

Udostępnij

O autorze