Kuchnia to specyficzne miejsce w domu, zwane również jego sercem. Spędzamy tu dość dużo czasu, przygotowując jedzenie, picie czy po prostu rozmawiając z innymi domownikami. Użytkowanie kuchni jest dość problematyczne, gdyż jest dość mocno eksploatowana każdego dnia. Szafki kuchenne nie są wymieniane po roku czasu, lecz są wybierane na lata użytkowania. Dlatego dobór odpowiednich frontów kuchennych może być kluczowy dla dobrego funkcjonowania naszego serca domu.
Na rynku dostępnych jest wiele różnych materiałów i wykończeni. Fronty do szafek kuchennych powinny być jednocześnie praktyczne, ale na pewno zależy nam też na ich dobrym wyglądzie. Warto zwrócić uwagę na specyfikację danego tworzywa. Ważne jest, czy odbijają się na nim palce, czy łatwo się czyści oraz czy jest dość odporne na rysy i obijanie.
Drewniane fronty kuchenne
Najpopularniejszym tworzywem jest drewno. Najlepszym wyborem będzie takie z drzew liściastych, gdyż jest najmocniejsze. Cena zależy od rodzaju, najczęściej wybierane są świerki i sosny, z tych droższych buk, dąb lub brzoza. Zwykle drewno jest lakierowane podkreślając jego kolor i wzmacniając, jednak fronty kuchenne mogą być również pokrywane bejcą, aby imitowało inny gatunek. Trzeba wiedzieć, że drewno, choć jest mocnym i popularnym materiałem, może nie sprawdzić się w kuchni, jeśli nie poświęcimy mu wystarczającej ilości uwagi. Pod wpływem wilgoci, na przykład z pary z garnków czy czajnika, z mokrych ściereczek i chlapiącej wody, może się uwypuklać i odkształcać. Należy je regularnie zabezpieczać odpowiednimi preparatami, co niestety, ale jest czasochłonne. Kolejnym minusem jest waga drewna. Podstawa szafek kuchennych musi być wystarczająco wytrzymała, aby udźwignąć dość dużą masę.
Fronty Kuchenne MDF
Produkty drewnopodobne to niższa półka cenowa, z szerszym asortymentem wzorów i kolorów. Nie jest to materiał mocny i odporny, dlatego odpowiednio się go przygotowuje do pełnienia roli frontów kuchennych. Nie możemy sobie przy nim pozwolić na dowolne kształty, gdyż jest łamliwy. Wybierając jednak płyty MDF stawiamy na lepsze wykończenie. Ten materiał drewnopodobny stworzony z przetworzonego, zmielonego drewna jest dużo odporniejszy na wilgoć i pozwala na więcej kombinacji z kształtem.
Laminowane, lakierowane, a może fornirowane fronty kuchenne?
Jeśli chodzi o wykończenie, mamy do wyboru różne metody: laminowanie, fornirowanie lub lakierowane. Laminowanie polega na oklejeniu wybranym wzorem oraz pokryciu frontów szafek kuchennych folią PCV. Takie pokrycie zapewnia długotrwały efekt, ze względu na odporność na wilgoć i temperatury. Laminaty posiadają szeroką gamę barw i wzorów. Dodatkowo, folia mocno przylega do całej powierzchni szafek, a jej powłoka jest łatwa w czyszczeniu, gdyż nic do niej mocno nie przywiera. Fornir to bardzo cienka deska z drewna, która pokrywa front, jednocześnie zachowuje naturalny wygląd drewna. Na koniec pokrywa się ją lakierem, którego wykończenie możemy wybrać sami, od matowego po wysoki połysk. Lakierowanie polega na nakładaniu warstw środka, im ich więcej, tym mocniej zabezpieczona jest szafka. Tak jak wyżej, wykończenie wybieramy sami. Taka metoda zapewnia zachowanie wzoru naszych podstawowych frontów.
Oprócz materiałów drewnianych, możemy postawić na szkło. Zwykłe, przejrzyste fronty, jak i również witraże, różne kolory lub fragmenty z tego tworzywa. Oprawia się je w aluminiową lub drewnianą ramę. Aby szkło sprawdziło się w kuchni, musi być odpowiednio zbudowane, tak zwane bezpieczne. Zawiera folię zabezpieczającą, która chroni je przed rozsypaniem a razie ewentualnego rozbicia.