Kiedy zdecydujemy się na budowę domu albo zakup nieruchomości wykonanej w nowoczesnej technologii, w której zastosowano ceramikę albo beton komórkowy to również należy zdecydować się na masywny i dobrze wykonany system kominowy. Te wykonane z ceramiki pozwalają zaoszczędzić dużo miejsca, ale charakteryzują się sporym obciążeniem, więc trzeba upewnić się, czy możemy sobie na to pozwolić. Jeżeli nie, to oczywiście jest drugie rozwiązanie, ponieważ można także zastosować system dwuścienny stalowy, którego można użyć zarówno w celu nowego systemu zewnętrznego, jak i wypełnienie starego komina. Charakteryzuje się lekkością i wytrzymałością.
O czym pamiętać przy wyborze systemu kominowego?
Wybierając system kominowy, warto rozważyć wykorzystanie komina do transportowania świeżego powietrza do paleniska. Jeżeli będziemy zdecydować się na kocioł na paliwo stałe, to bardzo ważna jest jego odporność na wysokie temperatury do 300 czy nawet 400 stopni Celsjusza. Najlepiej jest sprawdzić taką informację u producenta w dokumentacji, aby wiedzieć, że spełnia wszelkie wymagania.
Dokonując zakupu systemu kominowego, należy również przeanalizować wymagania techniczne źródła ciepła. Zastanówmy się również, jak wysoki ma być komin.
Jeśli zainwestujemy w kocioł o mocy 25 kw, to trzeba uwzględnić rodzaj paliwa. Użytkowanie kotłów na węgiel czy drewno wymaga przewodów kominowych do 25 cm, natomiast w przypadku koksu czy ekogroszku do 20 centymetrów.
Jakie systemy kominowe do palenia gazu lub oleju?
Jeżeli chodzi o systemy kominowe, których chcemy używać do palenia oleju albo gazu, warto zainwestować w coś specjalnego, tak aby system idealnie współpracował z urządzeniami, zarówno otwartą, jak i zamkniętą komorą spalania. Model projektowany do takich kotłów wyposażony jest dodatkowo w profilowaną rurę, z dodatkowymi pustakami zewnętrznymi i pierścieniami dystansującymi.
Producenci takich systemów kominowych zwracają szczególną uwagę na to, aby zapewniały one wysoki poziom szczelności, a przy tym były wytrzymałe i odporne na działanie szkodliwego kondensatu. Pustaki mają specjalną konstrukcję, dzięki czemu zapewniony zostaje właściwy przeciwprąd, co pozwala pierścieniowy dystansującym stworzyć mocne spoiny, łącząc ceramikę z rurami. W ten sposób pozyskuje się najmocniejsze połączenie.
Dużo więcej informacji na temat systemów kominowych do domów, możliwościach zastosowania i korzyści można znaleźć na stronie Pekabet – https://pekabet.pl/. Przy wyborze odpowiedniego rozwiązania zawsze chętnie doradzi obsługa klienta i pomoże wybrać najlepszy system w przypadku konkretnej nieruchomości.