RebelArt

Dekoracje, Wnętrza, Inspiracje

Poradnik

Ogród zimowy – czy warto się na niego zdecydować?

Ogród zimowy – czy warto się na niego zdecydować?

Ogrody zimowe stanowią doskonałe miejsce do wypoczynku, rodzinnych spotkań czy pracy, jednak ich założeniem wiąże się z koniecznością poniesienia sporych kosztów. Należy dobrze przemyśleć przede wszystkim położenie ogrodu, a także to, czy będziemy go dodatkowo dogrzewać. W jakich przypadkach sprawdzają się ogrody zimowe?

W jakim celu buduje się ogrody zimowe?

Cele, w jakich powstają ogrody zimowe, zależą w dużej mierze od potrzeb i upodobań inwestora. Najczęściej ich budową zainteresowane są osoby, którym zależy na nietuzinkowym wyglądzie nieruchomości. Chcą jej dodać urody- ogród zimowy nie od dziś kojarzy się ze swego rodzaju magią i niesamowitą atmosferą. Może więc posłużyć jako pokój, w którym będą odbywały się rodzinne spotkania. Z drugiej strony, coraz chętniej wykorzystuje się go w celu uprawy roślin, także tych egzotycznych. Ciekawym rozwiązaniem jest praca w ogrodzie zimowym- co do zasady jest to miejsce, w którym można zaznać odrobiny spokoju, a tym samym pracować efektywniej.

Jakie są koszty związane z budową ogrodu zimowego?

Nie ulega wątpliwości, że budowa ogrodu zimowego wiąże się z koniecznością poniesienia sporych nakładów inwestycyjnych. Ostateczny koszt zależny będzie od:

  • sposobu jego ogrzewania,
  • materiałów, z których zostanie zbudowany,
  • elementów, w jakie będzie wyposażony.

Szacuje się, że średni koszt związany z budową metra kwadratowego ogrodu wynosi około 3,5-5 tysięcy złotych. W niektórych przypadkach można nieco zaoszczędzić (na przykład, gdy budujemy ogród od strony południowej, gdzie dochodzi więcej światła dziennego, które zarazem ogrzewa konstrukcję), jednak w dalszym ciągu musimy liczyć się z kosztami na poziomie 2,5-3 tysiące za metr kwadratowy.

Kiedy warto zdecydować się na ogród zimowy?

Ogród zimowy, teoretycznie, można zbudować w każdym momencie, niemniej jednak najlepiej opracować jego koncepcję w momencie projektowania nieruchomości. Dzięki temu można dobrać odpowiednie rozwiązania, które sprawią, że całość będzie spójna i będzie prezentować się estetycznie. Ogród zimowy powinien być pomieszczeniem, z którego chcemy korzystać w określony sposób- niestety, w wielu przypadkach pełni on wyłącznie rolę dodatkowej spiżarni, zwłaszcza jeśli nie jest ogrzewany. Od przeznaczenia ogrodu zależy też w dużej mierze to, gdzie dokładnie powstanie. Jeśli ma to być pomieszczenie dzienne, lepiej wybudować je od strony południowej. Tymczasem w przypadku, gdy zamierzamy hodować tam rośliny, które nie lubią nadmiernej ilości światła, lepszym rozwiązaniem będzie strona zachodnia. Ogrody zimowe doskonale sprawdzają się zarówno w przypadku nowoczesnych domów, jak i tych, które wybudowane zostały kilkanaście lat temu. Warto jednak dobrze przemyśleć ich koncepcję, a także oszacować ewentualne koszty, jakie przyjdzie nam ponieść, budując ogród.

Udostępnij

O autorze